Sunday, 11 December 2011

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Matapelajaran              :          Matematik
Kelas                           :          Tahun  1 Elit
Tarikh                          :          05.10. 2011
Masa                           :         10.00 pagi – 11.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid           :           30 orang
Bidang  Pelajaran        :           Masa Dan Waktu
Objektif  Pelajaran      :           Menamakan bulan dalam setahun

Hasil pembelajaran      :           Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
                          Kognitif         - menyatakan secara lisan dan menyenaraikan nama-nama
                                                  bulan dalam setahun mengikut urutan yang betul
                        Psikomotor      - murid dapat menampal gambar-gambar perayaan berdasarkan
                                                  nama bulan yang dinyatakan.
                        Afektif             - menghargai masa dan prihatin tentang  perayaan bagi 
                                                  setiap bulan dalam setahun.


Istilah/konsep/prinsip/hukum/teori                  :           Bulan-bulan dalam setahun

Bahan Bantu Mengajar / Sumber                    :           Kad gambar, kad perkataan,
                                                                                  gam, lembaran kerja,
                                                                                  CD lagu, radio, pen marker,
                                                                                  kad manila, papan putih, 
                                                                                  buku teks, buku aktiviti

Pengetahuan sedia ada murid :               1.  murid boleh menamakan hari dalam seminggu
                                                            2.  murid dapat membezakan antara hari dan minggu
                                                            3.  murid faham maksud bulan-bulan dalam setahun
                                                            4.  murid boleh memberi contoh perayaan



                                                                 FASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Permulaan/ mencungkil idea
(5 minit)

Nyanyian lagu
 “Selamat Hari
   Jadi”

  • Guru memasang lagu dan membimbing murid menyanyikannya.

  • Guru perkenalkan tajuk yang akan dipelajari


·         Murid menyanyikan lagu beramai-ramai
·         Murid bersedia untuk meneruskan pelajaran.




ABM :
CD lagu
Radio

Aktiviti simulasi
Menstruktur/Kandungan
(30 minit)
Menamakan bulan-bulan dalam setahun.




·         Dengan menggunakan teknik penyoalan guru mengaitkan pengetahuan sedia ada murid dengan pelajaran yang akan diajar
1-       Sebutkan nama bulan kelahiran kamu?.
2-       Nyatakan bilangan hari  berdasarkan bulan kelahiran kamu?

·         Guru menunjukkan kad-kad gambar dan  meminta murid menyatakan nama perayaan tersebut dan bila diadakan.
·         Guru menunjukkan kad gambar ini secara berulang-ulang dengan menggunakan gambar yang berlainan.
·         Guru membimbing murid menyatakan nama bulan mengikut urutan yang betul.
·         Beri lembaran kerja

·         Murid menjawab soalan guru



1-       Mac, Jun, Oktober, 
        Mei, Julai, Ogos 
2-       31 hari, 30 hari,
   


·         Murid menyebut nama perayaan berserta bulan berdasarkan kad gambar yang ditunjukkan oleh guru.
·         Murid menyebut secara beramai ramai
·         Murid menjawab soalan yang terdapat pada lembaran kerja


ABM :
Kad gambar
Papan putih
Buku teks
Lembaran kerja
kalendar

Aktiviti penyoalan
Sumbangsaran
Latih tubi
Aplikasi Idea
(20 minit)
Aktiviti pengukuhan
(aktiviti secara kumpulan)
(aktiviti secara individu
·         Setiap kumpulan diberi sekeping kad manila yang mengandungi nama-nama bulan dalam setahun.
·         Murid-murid diminta berbincang dan bekerjasama semasa menampal gambar berkaitan perayaan mengikut bulan-bulan berkenaan.
·         Akhirnya guru memanggil wakil setiap kumpulan untuk mempamerkan hasil kerja kumpulan masing-masing dan membentangkannya,
·         Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
·         Melalui perbincangan, murid-
murid menampalkan gambar perayaan mengikut nama bulan yang terdapat dalam kad manila itu.
·         Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka


ABM :
Kad manila

Kad gambar
gam


Aktiviti kumpulan
Refleksi / Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
Kerja rumah
·         Guru membimbing murid untuk menyatakan kembali apa yang telah dipelajari.
·         Guru membuat kesimpulan serta memberi kerja rumah kepada murid.
·         Murid mengingat kembali apa yang telah dipelajari dan membuat rumusan
·         Menyiapkan kerja rumah

ABM :
Buku aktiviti

No comments:

Post a Comment